Toaleta to jedno z tych miejsc, które odwiedzamy codziennie. Niby jest to oczywiste, że jej użyteczność ogranicza się tylko i wyłącznie do przyjmowania ludzkich, naturalnych nieczystości, zarazem jednak traktujemy sedes jak kosz na śmieci, wrzucając do niego różne, nienaturalne rzeczy. Często nie mamy świadomości, że poprzez wrzucenie drobnych produktów higienicznych, małych, lekkich rzeczy, możemy zatkać nie tylko swoją toaletę, ale i przyczynić się do poważnych awarii kanalizacji. W trosce o edukację ekologiczną i poszanowanie środowiska, przedstawiamy listę 10 rzeczy, których nigdy nie można wyrzucać do toalety:
- Nici dentystyczne – cienkie, pojedyncze nitki nie wyglądają groźnie dla toalety, ale duże, splątane ilości już tak. Trafiające do kanalizacji nici, zbierają się w gęste kłębki, tworząc zatory w rurach, które blokują swobodny przepływ ścieków. Ponadto, nici dentystyczne nie ulegają biodegradacji.
- Leki – ich składy chemiczne niszczą florę bakteryjną, zanieczyszczają wody gruntowe oraz negatywnie wpływają na życie podziemnej fauny i flory.
- Ręczniki papierowe i chusteczki nawilżane – używane są nie tylko do higieny niemowlaków, ale coraz częściej korzystają z nich dorośli (chusteczki do higieny intymnej, chusteczki do demakijażu, chusteczki odświeżające itp.). Są zdecydowanie mocniejsze od papieru toaletowego i nie rozrywają się pod wpływem nacisku wody. Chusteczki nawilżane wykonane ze specjalnej tkaniny, która nie rozpuszcza się w wodzie. Zatykają rury, blokując przepływ ścieków.
- Tampony/podpaski – wchłaniają wilgoć, przez co przybierają na objętości. W ten sposób torują swobodny przepływ ścieków i zapychają rury kanalizacyjne.
- Tłuszcze – przyjmują postać cieczy w gorących temperaturach, jednak w chłodnej wodzie zastygają, zmieniając konsystencją na stałą. Osadzając się w rurach, zmniejszają ich średnicę, co może przyspieszyć awarie sieci kanalizacyjnej.
- Żwirek – kocie potrzeby nie są równe potrzebom ludzkim. Żwirki silikonowe, jak i bentonitowe, wchłaniają kocie odchody, ale ze względu na ich skład (np. wypełniacze silikonowe) w żadnym wypadku nie mogą być wyrzucane do toalety.
- Waciki kosmetyczne – są wykonane z cienkich włókien bawełnianych lub wiskozowych, które nie rozpuszczają się w wodzie. Ich większe ilości zbijają się w zwartą masę i blokują rury.
- Włosy – podobnie jak nitki dentystyczne, tworzą zwarte kłębki powodujące zatory.
- Papierosy lub filtry papierosowe – toksyczne związki, będące składnikami papierosów i filtrów, zatruwają wody gruntowe oraz faunę i florę.
- Plastry opatrunkowe – są wykonane z nieulegającego biodegradacji plastiku, przez co powodują zatory kanalizacyjne.
Coraz częściej Miejskie Wodociągi organizują kampanie edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa.